Diferență mare de valoare în favoarea Astrei

Meciul cu campioana Albaniei a debutat la orele 18:00, oră la care – aproape incredibil! – mercurul din termometre arăta peste 25 de grade! Adică extrem de cald după 4 zile în care se ajunsese în localitate și la 9 grade! Diferența foarte mare de temperatură a fost resimțită, inițial, de către fotbaliștii Astrei, echipă care s-a dovedit, finalmente, mai tehnică și mult mai tactică. Astfel, după ce Kubala “s-a înecat”, lăsând locul mult mai agilului Seto, echipa a arătat altfel, mai ales că s-a văzut și condusă prin golul lui Dos SANTOS, un brazilian care a exploatat la maxim o fază de atac a lui Mazuka, suspect de liber în flancul stang al defensivei ploieștenilor: 0-1! Urletele și gesturile de nemulțumire ale antrenorului Selymes au pus jar pe atacul alb-negrilor, TIGOIANU egalând după doar 5 minute în urma unui balon excelent servit cu capul de către longilinul Miranda: 1-1! Finalul reprizei a fost echilibrat, ambele echipe trecând pe lângă oportunitatea de a tremina prima jumătate în avantaj. După 15 minute de dojană continuă, Goian&Co, au revenit în teren cu altă poftă de joc, mai ales că soarele s-a “umanizat” cu cei 22 de fotbaliști. Acțiunile trupei din “9 Mai” au căpătat consistență iar avantajul pe tabelă s-a conturat în minutul 57, atunci când Ousmane N’Doye, jucătorul meciului în opinie personală, a transformat cu precizie un penalti obținut de Fatai, după un fault stupid al albanezului Sulejmanovic: 2-1!

Desprinderea decisivă s-a produs după alte 20 de minute, atunci când FATAI a pătruns decisiv și l-a executat pe Shehi, exploatând la maxim pasa de maestru a aceluiași N’Doye: 3-1! Scorul putea lua proporții dar Seto, Matei și Rusu au greșit de puțin ținta! La final de partidă, într-o discuție cu antrenorul Duro Shptin, acesta remarca diferența mare dintre ceea ce se joacă în Albania și ce a văzut la Astra, întrebându-se retoric ceva la modul “dacă așa joacă echipa de pe locul 11, sunt curios cum evoluează echipa campioană!” Astra va avea, mâine, doar un antrenament ușor, de revenire, după-amiaza urmând a fi liberă! Probabil, majoritatea fotbaliștilor vor alege o plimbare pe munte, peisajele oferite cu generozitate de stațiunea Mayrhofen fiind de-a dreptul excepționale!

* Aproape pe logică, numele fotbalistului francez propus rebusistic aseară de către Florin Prunea a fost cu totul altul Și asta, pentru că, tot pe logică, nu avea cum să se numească așa câtă vreme nu era component al echipei anunțate ci al trupei de Liga a treia, Bayon. Fundaș dreapta care poate evolua și în centru, Soubervie Anthonie (27 de ani) a evoluat astăzi aproape jumătate de ceas, lăsându-i lui Selymes o impresie bună! Afirm asta și datorită faptului că tehnicianul a hotărât să-l oprească în cantonament! Urmează, miercuri, o altă partidă dificilă, Astra urmând să joace cu turcii de la Manisaspor.

Astra Ploiești – Skanderbeu Korce 3-1 (1-1)

Stadion: Park-central. Spectatori: circa 100. Marcatori: Tigoianu (34), N’Doye (57, penalti), Fatai (77)/ Dos Santos (29).

Astra: Lungu – Mihalache, Goian (cpt), Oprsal (64 Anthony), Junior (46 Țigănașu) – Kubala (30 Seto), N’Doye – Strătilă (69 Matei), Fatai (81 Budescu), Tigoianu (69 Vădrariu) – Miranda (69 Rusu). Antrenor: Tibor Selymes.

Skenderbeu: Shehi – Robles, Bicaj, Vrapi, Arapi – Orelesi – Mazuka, Shkembi, Allmuca, Bratic – Dos Santos. Au mai evoluat: Biskop, Tahillari, Sulejmanovic, Ribeiro, Radas, Faysaloudira. Antrenor: Duro Shptin.

Cartonașe galbene: – Cartonașe roșii: -

Au arbitrat: Cristoph Hofer – Daniel Bramboeck și Irfan Catic (toți din Woergl) Jucătorul meciului: Ousmane N’DOYE.