Greu la deal…

Primul meci al ediției de Liga a II-a a propus Petrolului o mai veche combatantă a eșalonului, Sportul Snagov, echipă care s-a primenit pentru această ediție cu nu mai puțin de 15 fotbaliști noi, exact atâția câți a înregimentat și echipa ploieșteană!

Pentru ca similitudinea să continue, echipele au schimbat și staff-urile tehnice, antrenori principali devenind Balint Laszlo, respectiv Leo Grozavu!

Partida a debutat extrem de tare, ambele echipe încercând să obțină avantaj la mijlocul terenului, rampa de lansare către avanposturi. Cum fiecare antrenor a propus același sistem de joc, 1-4-1-4-1, începutul a arătat două echipe “în oglindă”, cu gazdele plusând la capitolul posesie.

Jocul a căpătat tensiune de la un minut la altul, fotbaliștii fiind aproape de încăierare în minutul 20 atunci când Nini Popescu și Vlădoiu au dat tonul tensiunii, ambii fiind avertizați. A urmat, un minut mai târziu, mijlocașul Gîț, și el foarte nervos în această primă jumătate de oră de joc.

Părea de la sine înțeles că o eventuală diferență putea să se facă doar în urma unei greșeli majore sau a unei faze fixe.

Era cât pe ce ca oaspeții să deschidă scorul în minutul 27 atunci când Huiban a fost aproape de a specula ieșirea bezmetică din poartă a lui Tordai, mingea plasată de acesta, de la circa 30 de metri, trecând agonizant de aproape de rădăcina butului stâng! Mare ocazie de gol!

Același Tordai s-a revanșat printr-o parade de zile mari, reflexul cu piciorul stâng anulând un balon șutat de Gîț pe care scria “gol ca și făcut”!

În loc să scurteze drumul spre poarta adversă, “lupii” au găsit de cuviință să plimbe mingea la nesfîrșit iar singurele șanse de a dinamiza careul advers păreau a fi lăsate în sarcina “piticului” Nini Popescu.

FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-SPORTUL SNAGOV, LIGA 2 (4.08.2018)Acesta a obținut un corner în minutul 39 iar Țigănașu a centrat perfect, atât Plămadă cât și Cazan trecând la câțiva centimetri de deschiderea scorului! A fost cea mai mare ocazie de gol a Petrolului, ocazie generată de o fază fixă! (vezi foto)

O primă repriză slabă a gazdelor, fazele de gol la poarta lui Iacob fiind extrem de rare. Au decepționat Cruceru, Ciocâlteu și Tudor Șaim, cu toții departe de pretențiile impuse la acest nivel.

Era cazul ca antrenorul Leo Grozavu să găsească o soluție salvatoare, cele văzute în acest mitan sugerând mai degrabă o echipă modestă a Petrolului.

Tehnicianul a mutat imediat după pauză, în locul lui Șaim apărând Robert Grecu. Acesta a fost protagonistul primului atac al reprizei a doua, chiar în primele secunde de joc fiind aproape de a exploata o gafă a lui Iacob ieșit aiurea!

Pe contră, Huiban (49) a avut deschiderea scorului pe frunte, mingea centrată de Vlădoiu fiind reluată, cu capul, din 4 metri (!), pe lângă poartă! Imensă ocazie!

Din dorința de a deschide scorul, “petroliștii” au lăsat spații mai mari în defensivă, spații de care ambițioșii lor adversari au încercat să profite, fază de fază.

Susținuți de suporteri, “lupii” s-au aruncat în atac dar șansele importante de gol au lipsit. Mai mult, din dorința de a conserva rezultatul, oaspeții au început să tragă obsedant de timp încă din minutul 70.

Prea nervos în ultimele minute, în special pe propria neputință, Alex Ciocâlteu a părăsit terenul după două avertismente procurate în minutele 87 și 89!

A rămas scorul de la debut, unul corect în perspectiva celor văzute. Petrolul este departe de ceea ce fanii doresc de la ea dar, ținând cont de faptul că este primul joc la acest nivel și antrenorul Grozavu a anunțat că echipa se va exprima altfel doar după primele 4-5 etape, aș zice că este cazul să cauționăm evoluția modestă de astăzi.

Casetă

Petrolul Ploiești – Sportul Snagov (0-0)

Stadion: „Ilie Oană”. Spectatori: circa 5000. Marcator:

Petrolul Ploiești: Tordai – Olaru, Plămadă (cpt) (68 Chindriș), Cazan, Țigănașu – Ghinga (cpt) – Ciocâlteu, Cruceru (62 Herea), Tudor Șaim (46 Grecu), N. Popescu – Arnăutu.Antrenor: Leo Grozavu.

Sportul Snagov: Iacob – Vlădoiu, Liocă, Ilie, Stancu – Bărbulescu (cpt) – Gîț (68 Costache), Huiban, Borțoneanu, Hlistei (88 Buia) – Elek (74 Ion). Antrenor: Balint Laszlo.

Cartonașe galbene: N. Popescu (20), Ciocâlteu (87, 89)/ Vlădoiu (20), Gîț (21), Iacob (85)

Cartonaș roșu: Ciocâlteu (89)

Au arbitrat: George Robert Dumitru (Sf. Gheorghe) – Romică Bîrdeș (Pitești) și Adrian Vornicu (Iași).

Observatori: Laurențiu Vărgatu (Brăila) și Mircea Bucur (Tg. Mureș).