Dor de spiritul “lupilor”!

veziÎn fața unui restart dorit câștigător de toți cei care iubesc echipa, Petrolul s-a deplasat pe arena Juventus din cartierul bucureștean Colentina pentru a oferi replica fostei prim-divizionare Juventus, trupă care acum evoluează sub denumirea Daco-Getica.

Jocul a început doar după ce la stația de amplificare a răsunat imnul naţional, un frumos obicei care se păstrează aici dar și la „U” Cluj. Imediat s-a ţinut un minut de reculegere în memoria marelui dispărut al zilei, “minunea blondă” Ilie Balaci…

Meciul în sine

“Lupii” au atacat poarta lui Gavrilaș chiar din primele minute iar Tudor Şaim (6) a șutat din lateral stânga, pe spațiul porții, fără a-l putea surprinde pe goal-keeperul gazdelor.

După alte două minute, elevii lui Tavi Grigore au reușit deschiderea scorului: Tudor Şaim a șutat puternic, de la circa 15 metri, Gavrilaş a respins în faţă iar ARNĂUTU, perfect plasat în urmărirea balonului, a înscris, plasat, pentru 0-1!

În minutul 28, după un corner din flancul stâng executat de Marinescu, olandezul Lumu a reușit să marcheze dar asistentul piteștean Romică Bârdeș a ridicat fanionul semnalizând poziție de ofsaid! (vezi foto)

galerien minutul 40, din nimic, la prima lor ocazie de a marca, gazdele au reușit să egaleze. Fără să semnalizeze un fault pentru ploieșteni, arbitrul Popa a lăsat jocul liber iar deschiderea lui Cotigă pentru I. VOICU s-a transformt în pasă de gol, goal-getter-ul ligii secunde înscriind după o cursă de 30 de metri, umăr la umăr cu Antoche și un șut deviat de apărătorul Petrolului peste Bolboașă: 1-1!

Mitanul secund a început cu o primă schimbare la ploieșteni, Lumu cedând locul lui Nini Popescu.

Puternic înconjurați de cei peste 300 de suporteri, elevii lui Tavi Grigore au pus stăpânire pe jumătatea adversă, acțiunile ofensive din flancul drept, cu Olaru și Nini Popescu în rol de servanți, semănând panică de mai multe ori!

Gazdele au reușit, cu greu, să pătrundă în jumătatea oaspeților iar invers, în preajma careului gazdelor, acțiunile ofensive s-au oprit în zidul galben al supraaglomeratei lor defensive.

În minutul 73 s-a făcut dreptate: intrat de câteva minute, Cristi Danci a centrat în marginea careului, Şaim a pasat cu capul, spre dreapta sa, iar ARNĂUTU a marcat cu toată opoziția lui Gavrilaș: 1-2!

Un meci greu, câștigat cu inima și împotriva unui arbitraj puțin spus șmecheresc! Aș zice mai degrabă obedient și slab, câteva faulturi evidente fiind lăsate în aer…

Casetă

Daco Getica București – Petrolul Ploiești 1-2 (1-1)

Stadion: Juventus Colentina București. Spectatori: Marcatori: I. Voicu (40)/ Arnăutu (8, 73)

Daco Getica: Gavrilaș – Cotigă, Motroc, Georgescu, Dima – Acolatse, Bustea, Carabela – Teuț (60 El Hamaoui, 76 Petriș), A. Voicu (cpt), Cîrjan (29 Neacșu). Antrenor: Marius Baciu.

Petrolul Ploiești: Bolboașă – Olaru, Cazan, Antoche, Velisar – Chindriș – Lumu (46 N. Popescu), Marinescu (cpt), Herea (58 Danci), Șaim – Arnautu (90+2 Plămadă). Antrenor: Octavian Grigore.

Cartonașe galbene: I. Voicu (76), Petriș (80), Acolatse (82)

Au arbitrat: Sergiu Popa (Aiud) – Romică Bârdeș (Pitești) și George Bogdan Duță (Bacău)

Observatori: Andrei Ioniță (București) și Lucian Cârjă (Constanța)