“Turcul” Șaim a făcut jocul vieții chiar de ziua României!

FOTBAL:SPORTUL SNAGOV-PETROLUL PLOIESTI, LIGA 2 CASA PARIURILOR (1.12.2018)Fără atacantul Sergiu Arnăutu și mijlocașul Marius Chindriș – ambii suspendați pentru cumul de avertismente – noul antrenor Mugurel Cornățeanu va avea o misiune grea în această deplasare pe terenul primei clasate. Cu atât mai mult cu cât și un alt atacant, Ștefănescu, va absenta din cauza unei rupturi suferite la meciul de la Clinceni.

O arenă situată în imediata vecinătate a foștilor codrii ai Vlăsiei revenită în circuitul competițional după ce, mai multe săptămâni, echipa gazdă a jucat la Buftea.

Terenul de joc, unul mai degrabă asemuit unui câmp în așteptarea însămânțării cartofilor, înghețat și doar cu smocuri de iarbă, își va pune amprenta asupra jocului, echipa care va reuși să îmblânzească balonul cât mai mult urmând a se impune în derbiul etapei. Al primei etape a returului!

Este de așteptat ca antrenorul Cornățeanu să mizeze pe fotbaliștii folosiți în perioada în care „principalul” Petrolului era Leo Grozavu. Implicit, să vedem la lucru fotbaliști cu mai mare dorință de victorie

Înaintea desfăşurării acestei etape lider este Sportul Snagov, cu 43 de puncte, urmat de Chindia Târgovişte, cu 41 de puncte, şi Academica Clinceni, cu 39 de puncte, aceasta fiind la egalitate cu Petrolul, care e pe 4 fiindcă are un golaveraj inferior. În apropiere sunt ”U” Cluj şi FC Argeş (ambele cu 38 de puncte).

Astfel, presiunea acestui joc părea de-a dreptul imposibilă!

Desfășurarea jocului

Meciul a debutat cu o ocazie mare a gazdelor, balonul centrat de Vlădoiu (2), din lovitură liberă, fiind deviat cu umărul de către Țigănașu în imediata apropiere a vinclului!

Pe contraatac, în poziție de 3 la 1, Grecu a centrat din flancul drept iar Herea s-a dovedit excesiv de altruist lăsând balonul pentru Șaim, atacantul neputînd relua în plasă din cauza poziționării defectuoase… dar fără voia lui!

Presiunea “lupilor” s-a materializat în minutul următor: Marinescu a preluat mingea cu pieptul, în vecinătate brațului drept, și a șutat plasat, Iacob respingând până la ȘAIM (6), atacantul având de îndeplinit o simplă formalitate din fața porții goale: 0-1!

O altă ocazie importantă a avut loc în minutul 24, atunci când Marinescu i-a așezat perfect un balon pentru Cruceru iar mijlocașul a șutat puternic și plasat, de la circa 20 de metri, evidențiidu-l pe Iacob, portarul gazdelor reușind să respingă în corner! Un minut mai târziu, după o lovitură liberă executată de Marinescu în careul mare, Șaim a încercat o “foarfecă” dar mingea a ocolit spațiul porții!

Mitanul secund a debutat în același ritm alert ca și în primele 45 de minute. Numai că temperatura a mai urcat cu câteva grade, cele minus 4 de la debut crescând cu 3.

După un sfert de ceas de joc aprig între cele două careuri mari, “petroliștii” au avut șansa să majoreze diferența, mingea centrată de Cruceru fiind reluată de Șaim, cu capul, din 9 metri, extrem de aproape de butul din stânga lui Iacob! Profitând de indecizia portarului, Herea (67) a fost aproape de fericire dar, la 8 metri ușor lateral dreapta, a fost deposedat, la disperare, de către Lică!

Elevii lui Cornățeanu au muncit enorm, poate dublu de cât au făcut-o cu câteva zile în urmă, iar cele trei puncte obținute par cu atât mai importante și mai meritate! Iar Șaim, prin golul reușit și imensul travaliu arătat, s-a detașat complet în acest derbi încins!

• Superbă decizia oficialilor Petrolului de a imprima tricolorul pe tricourile de joc! Astfel, la debutul meciului, exact în momentul când la stația de amplificare se promova imnul României, toți “petroliștii” au cântat cu mâna pe simbolul țării noastre! S-a văzut minunat! La fel cum și cei 350-400 de suporteri veniți din Ploiești care au cântat neîncetat!

Casetă

Sportul Snagov – Petrolul Ploiești 0-1 (0-1)

Stadion: „Voința” Ghermănești. Spectatori: circa 500. Marcator: Șaim (6)

Sportul Snagov: Iacob – Vlădoiu, Lică, Ilie, Oanea (68 Borțoneanu) – Bărbulescu (cpt) (80 Tazouiri), L. Ion (75 Buia) – Gîț, Huiban, Hlistei – Al. Ioniță. Antrenor: Balint Laszlo.

Petrolul Ploiești: Bolboașă – Olaru, Cazan, Plămadă, Țigănașu – Ghinga, Cruceru (61 Antoche) – Șaim, Marinescu (cpt), Herea – Grecu (90+1 Țicu). Antrenor: Mugurel Cornățeanu.

Cartonașe galbene: Gâț (90+3)/ Grecu (36), Cruceru (39), Herea (90+3)

Au arbitrat: Ionuţ Coza (Cernica) – Alexandru Vodă (Alba Iulia) şi George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel)

Observatori: Gheorghe Moise (București) și Cătălin Barbu (Pitești)