Înfrângere cu kosovarii de la Drita Gjilan

IMG_4119_1067x800Începută la ora 14:30 și jucată pe același teren principal al bazei Fanatik, meciul Petrolului cu KF Drita Gjilan (Kosovo), s-a încheiat cu victoria campioanei din țara care și-a autodeclarat, în 2008, independența față de Serbia.

A fost 0-1 (0-1), singura realizare aparținând vedetei echipei, nigeriano-americanul Kyrian Nwabueze (min. 7).

Realizarea acestuia poate fi minimalizată la jumătate de vreme ce Ghinga, fundașul galben-albaștrilor, i-a făcut acestuia un cadou prin poziționarea defectuoasă și lipsa de implicare la una dintre singurele ocazii de gol ale adversarilor!

Întreaga primă repriză a fost o luptă oarbă pentru posesie și, mai ales, pentru ca fotbaliștii să-și satisfacă tehnicienii. La acest capitol, Mugurel Cornățeanu a câștigat duelul cu omologul său, albanezul Shpetim Duro, indicațiile sale auzindu-se cu precizie pe transmisia “live” a canalului FCP TV!

Kosovarii au mai avut o mare ocazie la bolta reușită de vârful de culoare, mingea izbind bara de sus, la vinclu! O fază în care Bolboașă a încercat să iasă, s-a răzgândit și apoi a rămas simplu spectator la execuția de finețe!

Mitanul secund a aparținut în cea mai mare parte “lupilor”, mai ales după schimbările efectuate în minutul 58.

Totuși, în afara ocaziilor aparținând lui Moldoveanu (64) și Marinescu (74), Petrolul a suferit la mai toate fazele ofensive, zidul apărării adversarei dovedindu-se impenetrabil!

Petrolul va avea cel de-al treilea joc de pregătire marți, atunci când va întâlni pe Ansan Greeners (Coreea de Sud, liga a doua).

Petrolul a evoluat în următoarea componență:

FC Petrolul: Bolboaşă – Olaru (60 Borţa), Ghinga (cpt) (60 Sarris), Ţicu (60 Cazan), Ţigănaşu (72 Ţicu) – Puşcaş (60 Chindriş) – Saim Tudor (60 Rusu), N. Popescu (60 Marinescu), Malakyan (60 Kozoronis), Ştefănescu (60 Stoica) – Rusu (45 Moldoveanu). Antrenor: Mugurel Cornăţeanu.