Avioanele, la hangar, “lupii” pe podium!

mainnnÎn tur, Petrolul a învins-o cu 5-0 (2-0) pe Aerostar Bacău, meci jucat pe 27 septembrie. Cu trei goluri reușite, “căpitanul” Laurenţiu Marinescu a fost omul meciului.

Astăzi, la Bacău, în fața a peste 1200 de spectatori – circa 600 veniți de la Ploiești! -“lupii” au învins cu scorul de prin golurile reușite de Șaim și Bucșa.

Astfel, profitând de pasul pe loc făcut de rivalii de la “U” Cluj – învinși “acasă” cu 2-1 de argeșenii de la CS Mioveni – elevii lui Gigi Mulțescu s-au cocoțat pe podium, aflându-se la 5 puncte de Academica Clinceni și doar unul de Chindia Târgoviște.

Elevii lui Mulțescu au început în forță, Marinescu oferind o pasă de gol lui Șaim (2), mingea plasată de acesta spre… 0-1 fiind deturnată, în corner, de intervenția inspiratului Țenea!

În minutul 13, Drugă a fost aproape de fericire, mingea șutată de acesta -  din lovitură liberă directă de la 28 metri – trecând la jumătate de metru de vinclul din stânga lui Lungu!

În minutul 21, după o semi-gafă a portarului Potcoavă, atacantul Arnăutu a avut șansa deschiderii scorului dar balonul șutat de acesta, din voleu, de la 16 metri, a trecut pe lângă butul drept!

“Lupii” au deschis scorul în minutul 30, Potcoavă nereușind să rețină “bomba” șutată de către Arnăutu de la 30 de metri iar TUDOR ȘAIM, pe fază, a deschis scorul: 0-1!

1După numai 8 minute Petrolul a recidivat: Marinescu a executat perfect o lovitură liberă directă de la 22 metri, mingea a fost respinsă în bară de către tânărul Potcoavă, a ricoșat la 6 metri iar BUCȘA a marcat în poarta goală: 0-2!

Tudor Șaim a mai avut șanse a de a marca dar pripeala și, respectiv, egoismul acestuia au permis gazdelor să intre la cabină cu un pasiv de numai două goluri!

O repriză întâi dominată de oaspeți, siguranța în defensive și fantezia în jocul ofensiv contribuind la scorul afișat după 45 de minute.

Mitanul secund a fost mai sărac în faze de poartă, fotbaliștii Petrolului căutând să mențină rezultatul stabilit în minutul 38 cu cât mai puțin efort. Au reușit, chiar dacă gazdele au fost aproape de golul de onoare prin fostul “petrolist” Ciocâlteu, acesta marcând din 8 metri în urma unui balon respins de Lungu la lovitura liberă bine executată de Chirilă. Numai că, bine plasat, asistentul Vlad Bârleanu a ridicat fanionul semnalizând poziția de ofsaid a lui Alex iar arbitrul Cojocaru a validat anularea reușitei.

• 2Meciul de la Bacău a fost trăit la cote maxime de mai mulți oficiali ai Petrolului: președintele Cristi Vlad, vicepreședintele Octavian Grigore, avocatul Dragoș Ferariu și secretarul Angelo Mateescu. Cu toții au “explodat” la momentele în care Tudor Șaim și Bucșa au marcat cele două goluri de… trei puncte!

Casetă

Aerostar Bacău – Petrolul Ploiești 0-2 (0-2)

Stadion: “Aerostar” Bacău. Spectatori: circa 1200. Marcatori: Tudor Șaim (30), Bucșa (38)

Aerostar Bacău: Potcoavă – Ţenea, A. Mutu, A. Ichim (46 Vraciu), Drugă – Vişinar,  Adăscăliţei (cpt) (69 Ciocâlteu) – Tăbăcariu (19 Chirilă), H. Ilie, Buhăcianu – Pop. Antrenor: Florin Bratu.

Petrolul Ploiești: Lungu – Borța, Ghinga, Pușcaș, Țigănașu – Bucșa (90+2 Cazan), Chindriș – Tudor Șaim, Marinescu (cpt) (79 Kozoronis), Moldoveanu – Arnăutu (88 Rusu). Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Cartonașe galbene: Vraciu (55), Vișinar (86)/ Pușcaș (58), Ghinga (68)

Au arbitrat: Adrian Viorel Cojocaru (Galați) – Andrei Constantinescu și Vlad Bârleanu (București).

Observatori FRF: Bogdan Zanfirescu (Botoșani) și Bogdan Gheorghiță (Vaslui).