Si te-ai dus, dulce minune…

received_279746619594300După ce, în tur, Petrolul s-a impus la scor, 6-2 (3-2), astăzi, la marginea orașului Oradea – în comuna Sânmartin – Marinescu&Co. au capotat la jumătate: 3-1 și, totodată, au spus un NU apăsat promovării directe!

Meciul a debutat cu o mare ocazie de gol pentru elevii lui Mulțescu, vârful împins, Arnăutu (6), luftând incredibil, la 6 metri, după o centrare perfectă venită de la Șaim. Pentru ca nebunia să continue, mingea ajunsă la Moldoveanu, și el bine plasat la câțiva metri de… 0-1, a fost trimisă, probabil cu ochii închiși, direct în portarul Moga, acesta crucindu-se, probabil, când a văzut că nu a primit gol!!! Uluitor!

După numai un minut, la șutul lui Marinescu, același Moldoveanu a ratat o nouă oportunitate de a deschide scorul.

În minutul 21 s-a înregistrat prima ocazie de gol a gazdelor, Prejmerean  pătrunde în careu, îi ironizează pe Ghinga şi Bucşa ca la antrenament dar  Puşcaş, din 8-9 metri, a respins în lateral!

Ocazia lui Prejmerean a prefațat deschiderea scorului: Paraschiv a interceptat un balon pierdut de Marinescu, l-a fentat pe Ghinga și a fost faultat de Pușcaș, arbitrul Iulian Călin acordând cuvenita lovitură de pedeapsă! Penalti-ul a fost executat de V. POP, Bolboașă a respins în fața iar atacantul a împins mingea în plasă: 1-0!

În degringoladă completă, “lupii” au mai primit un gol: Roşu a centrat din flancul drept iar PARASCHIV, cu capul, a deviat la colţul lung, în dreapta lui Bolboaşă, atacantul desăvârșindu-și execuția dintre fundașii de conjunctură Puşcaş şi Ghinga: 0-2! Scor cu care s-a terminat prima repriză, spre nemulțumirea celor 50-60 de fani veniți de la Ploiești.

Mitanul secund a debutat cu golul lui MOLDOVEANU (47), atacantul Petrolului pivotând cu succes, la 13-14 metri, și sutând imparabil, la colțul lung, fără nicio șansă pentru Moga: 1-2!

În minutul 61, la centrarea lui Borța, balonul a luat o traiectorie curioasă și s-a oprit pe plasă!

După alte 9 minute, Marinescu a trimis un șut-centrare dar balonul a ocolit vinclul din dreapta lui Moga. La faza următoare, Chindriș a șutat cu putere dar pe lângă butul drept!

În plin elan ofensiv, elevii lui Mulțescu au neglijat apărarea iar gazdele au refăcut diferența de la pauză prin golul marcat de PREOTEASA (78, penalti). A fost o fază la care Dulca s-a distrat driblându-i pe Marinescu  pe Borța și pe Bolboașă, fiind busculat de Borța, fundașul dreapta fiind eliminat pe merit!

Depășiți de situație, ploieștenii și-au pierdut luciditatea iar Marinescu a fost eliminat, la rându-i, lăsându-și echipa fără busolă…

Din păcate, cu toate că a vrut, Petrolul și-a arătat limitele iar proverbialul noroc al lui Mulțescu s-a dovedit a fi inutil…

Casetă

Luceafărul Oradea – Petrolul Ploiești 3-1 (2-0)

Stadion: „Luceafărul” Sânmartin Oradea. Spectatori: circa 1000. Marcatori: Moldoveanu (47)/ V. Pop (25), Paraschiv (29), Preoteasa (78, penalti).

Luceafărul Oradea: Moga – Wanya (25 Lu Yuefeng), Yabre, Oros (cpt.), Moihedja – Roşu, Prejmerean, Preoteasa, Al. Dulca – Paraschiv, V. Pop (68 Băican). Antrenor: Cristian Lupuţ

Petrolul Ploiești: Bolboaşă – Borţa, Ghinga, Cr. Puşcaş, Ţigănaşu – Malakyan (30 Chindriș), Bucşa (70 Ștefănescu) – Şaim Tudor, Marinescu (cpt.), Moldoveanu – Arnăutu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Cartonașe galbene: Dulca (70), Preoteasa (72)/ Ghinga (24), Marinescu (55)

Cartonașe roșii: Borța (77), Marinescu (86)

Au arbitrat: Iulian Călin (Ştefăneşti – Argeş) – Gabriel Sabin Stroe (Piteşti) şi George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel).

Observatori FRF: Dan Monea (Aiud) și Cristian Petropulos (Alba Iulia)