Petrolul, trei victorii din trei meciuri!

2“Lupii” au terminat, astăzi, seria meciurilor de verificare din cantonamentul de la Belek. Adversara din ultimul test, formația maghiară BFC Siofok – grupare clasată pe locul șase în cel de-al doilea eșalon al Ungariei – a cedat cu 3-1 (1-0), într-un joc controlat cu autoritate de echipa ploieșteană.

Partida a început cu o mare ocazie de gol a “lupilor”, Deac (2) avansând pe un culoar mare, 30 de metri, ulterior șutând cu sete în portarul plasat inspirat!

În replica, Sagodis, longilinul apărător central, a plutit în careul ploiestenilor și a lovit balonul cu capul, din 8 metri, pe lângă butul drept, din fericire!

În minutul 20, Petrolul a deschis scorul: balonul centrat impecabil din lovitura liberă din flancul stâng de către Stoica a fost reluat cu capul, minunat, de către Meza Colli, din 2 metri: 1-0! O fază lucrată asiduu la antrenamente, asta s-a vazut cu claritate!

Din păcate, frustrați ca se întâlneau cu mingea din ce în ce mai rar, ungurii au început să faulteze grosolan, antrenorul Enache anunțând că este dispus sa retragă echipa! “Am venit la fotbal, nu la lupte!” a tunat tehnicianul și, parțial, spiritele s-au mai calmat.

O prima repriză din care au rămas ratarea lui Deac, detenta longilinului Sagodis, golul lui Meza și frustrările întregii echipe maghiare când Bărboianu&Co. le-a ascuns obiectul de joc!

1După 10 minute de pauză, în min 47, oaspeții au fost aproape de egalare, indecizia lui Manolache dar și cea a lui Avram putând costa echipa ploieșteană, dar Lencses, din 14 metri, a șutat pe lângă poarta goală! Mare ocazie!

În numai 2 minute, 59 și 60, Petrolul a înscris de două ori: Olaru, de la 25 de metri, l-a executat pe Molnar, 2-0, iar Vajushi, din apropiere, a reluat mingea centrată perfect de către Pol Roige, 3-0!

În minutul 79, după ce Arnăutu a pierdut un balon aproape de propriul careu, echipa maghiară a beneficiat de o lovitura libera directă de la 17 metri iar Magasfoldi a găsit breșa din zid și a înscris, în dreapta lui Lungu, golul de onoare: 3-1!

La finalul jocului, Costel Enache a declarat: “Sunt mulțumit pentru atitudine, asta am și vrut să avem la acest moment! Nemulțumiri? Multe, dar mărunte! Corectabile! O să le corijăm pe parcurs, o săptămână la frig, prin Prahova, și alte două, la cald, din nou în Antalya, la Side. Eu vreau tot ce e mai bine și cred că nimeni din anturajul echipei și mai ales dintre suporteri nu vor altceva! Dacă suntem umili și deștepți avem și noi șansa noastră. Dar trebuie să mai muncim! Mult!” a conchis Enache.

Astfel, bilanțul „galben-albaștrilor” în jocurile disputate în Antalya este următorul: 2-0 cu FK Kizylzhar, 3-2 cu Budoarsi SC și 3-1 cu BFC Siofok. Unul pozitiv, care ne face să sperăm în obiectivul auto-impus. Echipa merită susținută și, mai ales, încurajată! Sincer, merită, o să vedem cu toții asta!