Un meci fără sare și piper, implicit fără gol!

1111Disputat pe unul dintre terenurile bazei sportive S&B din Belek, meciul de pregătire dintre Petrolul și SKA Khabarovsk (locul 8 în eșalonul secund al Rusiei, exact ca și echipa ploieșteană!) s-a încheiat nedecis, 0-0.

A fost un meci extrem de tacticizat în care ambele echipe au căutat să nu se abată de la indicațiile celor doi tehnicieni. Mai precis, ca adversarul să nu-și creeze situații de gol!

Singurele mari ocazii au aparținut Petrolului: Marinescu (de două ori, în primul mitan) și Șaim (lovitură liberă directă de la 18 metri, balonul ocolind vinclul stâng la mică distanță.

Fotbaliștii ruși nu au avut nicio ocazie de gol importantă!

Am remarcat, pe transmisia televizată, vocea inconfundabilă a lui Mădălin Mihailovici, reprezentantul la vârf al partenerului finanțator, Veolia, acesta având spre final de joc două intervenții savuroase: “O să vedeți, acum, cum Mihai dă gol din corner”! Se referea, firește, la Nițescu, respunsabilul cu executarea loviturilor de colț după ce Marinescu a părăsit terenul. Și apoi, în minutul 90, când l-a apostrofat pe arbitrul turc în ideea că nu a prelungit partida nici măcar cu un minut, două: “Câtă scrupulozitate, câtă precizie, ai fluierat exact la secundă!”

Antrenorul Costel Enache a început partida cu următoarea distribuție: Lungu – Olaru, Sîrghi, Manolache, Țicu – Pierce, Marinescu – Bratu, Șaim, Pol Roige – Arnăutu (50 Blănaru).

Această garnitură a fost menținută până în minutul 63 atunci când, din primul 11, au mai rămas în teren Lungu, Sîrghi și Șaim.

Ceilalți au fost înlocuiți cu Bărboianu, Răuță, Meza Colli, Enache, Nițescu, Constantinescu și Deac.

Așa cum a informat site-ul oficial, la antrenamente – implicit la meciuri! – Hamza Younes și Armando Vajushi lipsesc câteva zile, ambii acuzând ușoare probleme de natură medicală.

Mâine, Petrolul va disputa un nou meci de pregătire urmând a întâlni de la ora (ora României) liderul ligii a doua din Serbia, FK Graficar Beograd.