Nimic nou…

HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-HCM RAMNICU VALCEA, CUPA ROMANIEI FAN COURIER (1.04.2018)După ce, ieri, în semifinalele Cupei României, Dunărea Brăila a fost eliminată de HCM Râmnicu Vâlcea, scor 23-29 (12-17), iar CSM Roman a fost învinsă de CSM Bucureşti, cu 24-38 (14-19), astăzi, la Sala Sporturilor “Olimpia” din Ploiești, au avut loc finalele.

În prezența a peste 1500 de spectatori, de la ora 13:00, Dunărea Brăila a învins în finala mică pe CSM Roman, 28-24, după ce, la pauză, handbalistele din Roman conduceau la limită 14-13!

În meci vedetă, CSM București a câștigat Cupa României, pentru al treilea an consecutiv. După succesele din 2016 și 2017, “Tigroaicele” au trecut fără probleme de HCM Râmnicu Vâlcea, scor 29-22 (15-10).

Campioanele României, cu suedezul Per Johansson pe banca tehnică, s-au impus după un joc controlat din primul minut, adversarele conducând o singură dată, 1-0, în debut!

Simpla disputare a finalei i-a asigurat echipei vâlcene participarea în viitoarea ediţie a Cupei EHF, spre satisfacția zecilor de suporteri care au încurajat-o pe durata întregii partide.